There are many things we need to know, but we do not learn them at school. For example, if we want to use our money wisely, we need to shop carefully. We need to know how to compare the prices of the same things in different shops. We also need to know how to make the best decision when we shop.  It is a life skill, and we need to practice it in our daily life.
Supermarket W
Business hours: 6:00 am--10:30 pm
Eggs (1 kilo): £6.50
Apples(1 kilo): £3.80
Pork(1 kilo): £18.20
Tomatoes(1 kilo): £1.58
Environment: Very good
Service: Excellent  Supermarket M
Business hours: 5:30 am--10:30 pm
Eggs (1 kilo): £6.60
Apples(1 kilo): £3.96
Pork(1 kilo): £18.20
Tomatoes(1 kilo): £1.50
Environment: Very good
Service: Good
Supermarket Y
Business hours: 6:00 am--10:00 pm
Eggs (1 kilo): £6.20
Apples(1 kilo): £3.30
Pork(1 kilo): £17.20
Tomatoes(1 kilo): £1.30
Environment: Need improving
Service: Ordinary   Supermarket Z
Business hours: 6:00 am--9:30 pm
Eggs (1 kilo): £6.90
Apples(1 kilo): £3.90
Pork(1 kilo): £18.60
Tomatoes(1 kilo): £1.60
Environment: Ordinary
Service: Bad

1.[单选题]Supermarket M has the longest business hours.
  • A.T
  • B.F
2.[单选题]The environment in Supermarket Z is very good.
  • A.T
  • B.F
3.[单选题]The price of the pork in Supermarket Y is higher than that in Supermarket Z
  • A.T
  • B.F
4.[单选题]If you want to pay the least money for eggs, you will go to Supermarket Y.
  • A.T
  • B.F
5.[单选题]The service maybe the reason if a shopper usually shops in Supermarket W.
  • A.T
  • B.F
参考答案: A,B,B,A,A
解题思路:>>>立即刷题